Dbaj o rekomendacje swoich Klientów

W zarządzaniu doświadczeniem klientów temat rekomendacji jest stale obecny i wiele już o nim napisano. Towarzyszy mu zawsze rozmowa o satysfakcji klientów lub poziomie niezadowolenia, ale firmy są świadome, że w obecnych czasach wysoki poziom satysfakcji nie oznacza bezwarunkowej lojalności i skłonności do rekomendacji. Organizacje wiedzą,  że w pozyskiwaniu nowych klientów żadna taktyka reklamowa nie jest ani tak tania, ani tak efektywna jak rekomendacje znajomych lub partnerów biznesowych.  Ale rekomendacje to nie tylko nowi klienci, dlatego warto świadomie zarządzać doświadczeniami klientów aby Ci pisali o swoich pozytywnych doświadczeniach w mediach społecznościowych i opowiadali znajomym przy okazji codziennych rozmów.

Udowodniono, że klient który dokonał zakupu dzięki rekomendacji jest bardziej skłonny do lojalności w dłuższym okresie czasu niż klient, który wyboru marki dokonał sam. Wynika to między innymi z faktu, że nie chcemy odchodzić od poleconych nam marek i firm, ponieważ mogłoby to oznaczać, że nasz znajomy czy przyjaciel który udzielił rekomendacji nie miał racji. Dodatkowym argumentem za budowaniem skłonności do rekomendacji jest fakt, że klienci częściej dają firmom drugą szansę, gdy przy pierwszym kontakcie polecona usługa lub produkt nie spełnią klienta oczekiwań. Wpadki zdążają się nawet firmom o najwyższym światowym poziomie serwisu, ale klient, który dokonuje wyboru dzięki rekomendacji jest bardziej skłonny wybaczyć te małe potknięcia. To oznacza, że na wstępie firmy dostają od tych klientów duży kredyt zaufania i choć mogą pozostać z wybraną firmą dłużej to jednak nie zapominajmy, że aby pozyskać za ich pośrednictwem kolejnych klientów to musimy im dostarczać produkty i usługi najwyższej jakości w najbardziej dogodny dla klienta sposób. 

Firmy, które chcą budować swoją stałą przewagę konkurencyjną powinny mierzyć skłonność swoich klientów  do rekomendacji i identyfikować momenty na drodze klienta (tak zwane momenty styku), które są istotne z punktu widzenia klienta i jego chęci do rekomendacji, a następnie stale je udoskonalać. Taka wiedza pomaga firmie optymalizować swoją ofertę pod kątem potrzeb klientów i komunikować się z nimi językiem oczekiwanych korzyści.   Jeśli dodatkowo firma w swoim planie komunikacji wyposaży klientów w narzędzia i będzie zachęcała do aktywnej rekomendacji swoich produktów i usług może liczyć na powiększające się grono lojalnych klientów.

___________

Dorota Banaszak

Dyrektor ds. zarządzania doświadczeniami klientów w Everbe

Może Cię to zainteresuje

22.12.2022

Jeśli chcesz zbudować prokliencką markę -stwórz prokliencką kulturę

Jeśli ambicją firmy jest zbudowanie i utrzymanie przewagi konkurencyjnej konieczne jest skupienie się na tym, co...

14.10.2021

Transformacja kultury organizacyjnej – zmiana, która się opłaca

SEZON 1  PRZEPIS NA BIZNES i LEPSZY ŚWIAT_odcinek 3 Wywiad z Karolem Turkiem przeprowadziła: Marta Bryła-Gozdyra...

25.01.2018

10 przykładów na to, jak można spełniać oczekiwania klientów

Szukając tematu na dzisiejszy post, kilka dni temu, zadałam bliższym i dalszym znajomym oraz rodzinie...

04.01.2020

Co ma wspólnego ciągłe doskonalenie z wygrywającą strategią?

Większość ludzi zainteresowana zarządzaniem słyszała o ciągłym doskonaleniu. Ci, którzy interesowali się tym tematem– na...

MENU

Nasz serwis używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.