Oto kilka trendów w zakresie Employee Experience Management na 2024 rok. I choć, jak to z trendami bywa – jednym one odpowiadają, inni mogą się z nimi nie zgadzać, do jednych organizacji pasują, a innych w ogóle nie dotyczą, to nie przejść obok nich obojętnie.
OD EMPLOYEE EXPERIENCE DO EMPLOYEE EXPERIENCE MANAGEMENT
Ważnym elementem, z którego trzeba zdać sobie sprawę to fakt, że Employee Experience jest czym innym niż Employee Experience Management. Z moich obserwacji wynika, że świadomość z czym się wiąże zarządzanie doświadczeniami pracowników jest coraz wyższa i jest to dobra informacja, a tym samym ważny trend. Organizacje z coraz większą świadomością będą podchodzić do zarządzania doświadczeniami pracownika, zwiększając zakres kompetencji obecnych działów HR lub tworząc odrębne komórki odpowiedzialne za Employee Experience Management.
SPERSONALIZOWANE DOŚWIADCZENIE NA CAŁEJ ŚCIEŻCE PRACOWNIKA
Większa kompetencja i specjalizacja w obszarze EXM będzie wiązała się z coraz powszechniejszym używaniem narzędzi związanych z zarządzaniem doświadczeniami pracowników. Bardziej popularne stanie się używanie map doświadczeń pracowników, które z najczęściej stosowanych dotąd map doświadczeń kandydatów i procesów onboardingowych przesuną się na całość ścieżki pracowniczej. W większym stopniu niż dotychczas będą wykorzystywane persony pracowników – zarówno przy mapowaniu obecnych, jak i przyszłym doświadczeń. Idąc dalej – będzie miała miejsce większa personalizacja doświadczeń pracowników. Kluczem będzie zrozumienie unikalnych potrzeb i preferencji każdego pracownika, tak, by to, co oferuje organizacja było dla pracownika jak najbardziej wartościowe.
STAŁY MONITORING DOŚWIADCZEŃ PRACOWNIKÓW
W 2024 roku badania pracowników raz lub dwa razy w roku już nie wystarczą. Trendem będzie rozwijanie i utrzymywanie zaawansowanych systemów feedbacku od pracowników. Kluczowe będzie tworzenie przestrzeni, gdzie opinie pracowników są regularnie słuchane, a organizacje szybko reagują na ich potrzeby i problemy. Skupienie się na efektywnym słuchaniu i feedbacku stanie się istotnym elementem zarządzania doświadczeniem pracownika, umożliwiając organizacjom bardziej responsywne i adaptacyjne podejście do zarządzania talentami i kulturą pracy…
Cały artykuł dostępny jest na platformie INSIGHT – w dziale Employee Experience Manager/Trendy.